CHÓR PARAFIALNY

Wszystkich utalentowanych muzycznie i chcących śpiewem służyć Bogu i ludziom, serdecznie zapraszamy do naszego parafialnego chóru!
Spotykamy się w poniedziałki o godz. 20 w salce 'na górze'.

POCZĄTKI:

Wszystko zaczęło się od marcowego spotkania w Wielkim Poście 2019r. Wzorem poprzedniego roku, skrzyknęło się kilka osób lubiących śpiewać, by przećwiczyć i pomóc w prowadzeniu śpiewów podczas Triduum Paschalnego w naszej parafii. Różnica względem roku 2018 polegała na tym, że tym razem Ksiądz Rafał przyniósł na pierwszą próbę nuty, rozpisane na 4 głosy ?… Podzieliliśmy się więc na grupy i z pomocą naszego parafianina Rafała, który na co dzień ma do czynienia z muzyką, zaczęliśmy przyswajać sobie poszczególne linie melodyczne, a potem łączyć w całość. Wiadomo, początki nie były łatwe, ale pojedyncze frazy, które zaczynały brzmieć jak należy, sprawiały, że nasz zapał i radość ze wspólnej pracy stopniowo wzrastały.

ROCZNA PRACA:

Nasz parafialny Chór ma już ponad rok. Po tym czasie można napisać, że „zaśpiewaliśmy” więcej niż było pierwotnie w „naszym planie”, obejmującym Triduum Paschalne 2019r. Wzięliśmy bowiem udział jako Chór w poniższych wydarzeniach:

5 kwietnia 2019r. - śpiewaliśmy podczas Drogi Krzyżowej ulicami naszego osiedla (m.in. „Ludu mój ludu”, „Krzyżu Święty nade wszystko”, „Krzyżu Chrystusa”)

14 kwietnia 2019r. – włączyliśmy się śpiewem w liturgię Niedzieli Palmowej („Christus vincit”, „Słońce nagle zgasło”, „Per Crucem”)

18 kwietnia 2019r. – w Wielki Czwartek współprowadziliśmy śpiewy podczas Liturgii (m.in.„Ludu kapłański”, „Dzięki Ci Panie”, „Hymn etiopski”)

19 kwietnia 2019r. - w Wielki Piątek wykonywaliśmy (m.in.„Krzyża wznoszą się znamiona”, „Dobranoc Głowo Święta”, „Zawitaj ukrzyżowany”, „Płaczcie anieli”)

20 kwietnia 2019r. - podczas Wigilii Paschalnej pomagaliśmy w prowadzeniu śpiewów a capella i z instrumentami

20 czerwca 2019r. - śpiewaliśmy podczas Uroczystości Bożego Ciała na Mszy św. oraz przy każdym z czterech ołtarzy (m.in. „Witaj Pokarmie”, „Bóg tak ukochał świat”)

24 czerwca 2019r. – włączyliśmy się w śpiewy podczas wieczornej Mszy św. w Uroczystość św. Jana Chrzciciela

30 czerwca 2019r. – śpiewaliśmy na Eucharystii dziękczynnej za posługę Księdza Rafała w naszej parafii (m.in. „Laudate omnes gentes”)

18 października 2019r. – włączyliśmy się śpiewem w uroczystość Odpustową naszej parafii w Święto Świętego Łukasza Ewangelisty (m.in. „Niechaj Cię, Panie, wielbią wszystkie Twoje dzieła”)

21 grudnia 2019r. – współprowadziliśmy śpiewy na roratach (m.in. „Zdrowaś bądź Maryja”, „Maranatha”, „W tym świętym czasie oczekiwania”, Wody Jordanu”)

2 lutego 2020r. – zaśpiewaliśmy podczas święta Ofiarowania Pańskiego kolędy („Gdy się Chrystus rodzi”, „O gwiazdo Betlejemska”, „Jezus malusieńki”, „Tryumfy”, „Bóg się rodzi”).

31.05.2020r. – zaśpiewaliśmy podczas Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (m.in. „Przyjdź Duchu Święty, napełnij me serce miłością”, „Pokój wam”, „O Pani, ufność nasza”)

4.06.2020r. – włączyliśmy się w oprawę muzyczną Święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana (m.in. „Ludu kapłański”, „Zostań tu i ze mną się módl”)

11.06.2020r. – śpiewaliśmy na Eucharystii w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (m.in. „Chleb niebiański”, „O salutaris Hostia”, „Pokarmie naszej drogi”)

19.06.2020r. – współprowadziliśmy śpiewy podczas Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa (m.in. „Misericordias Domini”, „ O Jezu cichy i pokorny”, „Miłosierny Pan i łaskawy”)

24.06.2020r. – w środę podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i w Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela śpiewaliśmy m.in. „Gdy klęczę przed Tobą”, „Wody Jordanu”

28.06.2020r. – w niedzielę z okazji imienin Ks. Proboszcza podczas Mszy św. włączyliśmy się w śpiewy wykonując m.in. „Ubi caritas”, „Laudate omnes gentes”

W każde z tych wydarzeń był zaangażowany różny skład osobowy. Chór się wciąż modyfikuje, rozrasta…

PRÓBY:

Nasze próby rozpoczynamy wspólną modlitwą i rozśpiewką. Potem albo ćwiczymy to, co już znamy albo zapoznajemy się z nowymi utworami. Najpierw przyglądamy się każdemu głosowi oddzielnie, powtarzamy frazy, potem próbujemy łączyć soprany z altami, a na końcu dokładamy partie tenorowe i basowe. Następnie szlifujemy wspólne śpiewanie utworu. Precyzujemy, które partie śpiewać ciszej, które głośniej, co szybciej, co wolniej. Ustalamy taką samą wersję tekstu, ćwiczymy wyraźne śpiewanie końcówek. Jest dużo pracy, ale to sama przyjemność, radość. Humory nam dopisują :).

PODCZAS PANDEMII:

Podczas pandemii nasz chór nie spoczął na laurach ;) Przystąpiliśmy do często spotykanego w tym czasie nagrywania pojedynczych głosów we własnych domach, a potem łączenia ich w całość. W ten sposób powstały utwory zamieszczane na naszym parafialnym kanale youtube (m.in. „Pokój wam”, „O Krwi najdroższa”, „Zdrowaś bądź Maryja”, „Gdy klęczę przed Tobą”, „O salutaris Hostia”, „Przyjdź Duchu Święty”)

https://www.youtube.com/channel/UC7Ch065Aybw6pGUZ3mO5p1w/playlists 

JAK DOŁĄCZYĆ?

Jeśli ktoś chciałby dołączyć do CHÓRU PARAFIALNEGO, to serdecznie zapraszamy! Potrzebujemy kolejnych głosów! Zwłaszcza męskich…
Nie zwlekaj! Przyjdź, zaśpiewaj, zostań!
Na chwałę Pana.
Spotykamy się zwykle w poniedziałki o godz. 20:00 w salce „na górze”. Ale najlepiej skontaktować się przez maila:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UTWORY W WYKONANIU CHÓRU:

Pan blisko jest
Boleściwa
Christus
Hosanna
Krzyżu Chrystusa
Krzyżu święty
Ludu mój ludu
Bóg się rodzi
Witaj pokarmie
Pokój wam
O Krwi najdroższa
Zdrowaś bądź Maryja
Gdy klęczę przed Tobą
O Pani, ufność nasza
Niechaj Cię Panie
O Salutaris Hostia
Przyjdź Duchu Święty

PLAKAT:

Plakat do pobrania

Parafia Świętego Łukasza Ewangelisty
ul. Górczewska 176, 01-460 Warszawa
tel. 22-664 10 99 w godzinach pracy kancelarii
Konto budowy nowego kościoła: 31 1240 2034 1111 0000 0308 3439
Administrator strony: parafia at swlukasz.waw.pl